Пошук

"Серце віддаю дітям"

                       В.Сухомлинський
 

Рослинний і тваринний світ України

11.12.2015 17:02

Тема: Рослинний і тваринний світ України

та Харківської області.

Мета: виявити фактори, що визначають різноманітність живої природи; визначити особливості рослинного і тваринного світу природних зон Українита Харківської області. Переконати учнів в необхідності дбайливого відношення до навколишнього середовища.

Завдання:

-Продовжити навички та  уміння працювати з картами атласу.

-Називати найбільш характерні для кожної природної зони тварини і рослини

-Пояснювати значення тваринного і рослинного світу в природі та житті людини

Обладнання:  карти атласу Українита Харківської області, плакати, малюнки, картинки на тему рослинного та тваринного світу; гербарний матеріал; саморобні таблиці

Хід уроку.

 

І.Організаційно - мотиваційний момент.

   Вступне слово вчителя.

Рослинність і тваринний світ часто називають "жива природа". Саме любов до неї робить наше життя богаче, яскравіше, виховує в людях гуманізм і жаль. Надихає художників і поетів на створення добутків мистецтв.

Назвіть  які картини і вірші, присвячені природі ви знаєте. Хто їхній автор?

     Постановка мети.

На цьому уроці ми дізнаємося про:

-видову різноманітність рослинності і тваринного світу України

-особливості живої природи кожної природної зони.

ІІ.Вивчення нового матеріалу.

  Величезний простір нашої країни сприяє  різноманітності видового складу як у флори так і у фауни. Незважаючи на те, що назви природних зон пов'язано з рослинністю, тваринний світ набагато богаче по видовому складу.(Учні записують у зошит визначення "флори" і "фауни")

        Робота з картою.

       А зараз відкрийте карту природних зон і дайте відповідь на питання:

 -  У яких природних зонах перебуває Україна?"

         Практична робота.

А зараз, використовуючи карту атласу, складіть таблицю в якій будуть показані типові рослини і тварини для кожної природної зони

Природна зона

Рослинність

Тваринний світ

мішани ліси

сосна, береза, дуб

олень, козулі, тетерев, глухарь, дрізд, клест

лісостеп

Липа, ясень, душиця, зверобій

Бобер, миша, сарана, ящірка, жайворонок

степ

ковила, типчак, тонконогий, злаковий, квіткові, мак.     

переспів, дрохва, стрепет, жайворонок, степовий боривітер, степовий орел

 

      Обговорення практичної роботи.

Учні називають типові рослини і тварини кожної природної зони.

      Які рослини і тварини є в Харківській області? Для більш емоційного сприйняття матеріалу учнями можна використати додаткові дані, приклади яких даються нижче.

Дуб звичайний - основна лісоутворююча порода степу. У наших краях дуб непогано переносить зимову холоднечу, а на півночі він страждає від морозів. Дуб дуже цінна порода. Його деревину використовували для перших стін Московського Кремля. Вирубували наші предки його для осель та човнів, використовували, щоб звільнити землю для ланів. Багато дубового лісу пішло на будівництво кораблів. На одне річкове судно потрібно було майже 150 дубів. Т а не абияких, а дубів віком не менше, як 350, а то й 400 років!

У багатьох європейських народів дуб вважався деревом священним. Йому вклонялися стародавні греки. Дуже шанували це дерево стародавні слов'яни. Наймогутнішому богові - громовержцеві - Перуну - присвячували вони дуб. І ніхто без дозволу волхвів не міг зрубати те, що оберігалось «небесним володарем». Дуб - довговічне дерево. 300-500 років для нього - вік поважний, але далеко не межа. Найдавнішим у Європі є дуб-патріарх, що бачив не менш як 2000 літ і зим. Це дерево росте поряд з литовським селищем Стельмуж.

Деревина дуба - важка й тверда, пружна й міцна, легко колеться, помірно розтріскується, добре полірується, має чорну текстуру, добре зберігається у воді. Використовується вона для вироблення меблів, паркету, дерев'яних споруд, кораблів, діжок для олії та вина. Ь жолудів стародавня людина пекла хліб. При розкопках на Україні в селищах, вік яких перевищує 5000 років, археологи знайшли піч, де збереглися відбитки жолудів на глині. Дуб -піонер серед хлібних рослин. У жолудях багато крохмалю, а жиру, як у доброму молоці. Ними з задоволенням живляться свійські тварини. Листя дубу використовують для годування дубового шовкопряду. У листі дуба міститься пігмент, з якого виробляють фарбу для вовни. Дуб, як і всі рослини - фітонциди. Отже, відпочинок під кроною дуба - це добрі ліки.

Сосна звичайна. За давньою грецькою легендою жила колись чарівна німфа. Була вона молода, вродлива, весела. За щиру вдачу сподобалась вона богові північних вітрів Бореєві. Надумав він заволодіти дівчиною і перенести її з квітучих нив на снігові простори. Злякалася Пітіс почала благати лісового Пана сховати її. Укрив лісовик зеленим гіллям німфу, а сам пішов по своїм справам. У цю мить налетів Борей. Дерева розхитує, кущі гне, між ними красуню шукає. Від холодного вітру померзли трави, опало листя, лише шати Пітіс зеленіють, не вмирають. Не витримала німфа, задерев'яніла від холоду, завмерла дерево м-кр асу нею з вічно зеленими гілками. А сльози її стали прозорою смолою на стовбурі. Сосна світлолюбиве дерево. Росте на пісках, на бідних грунтах, на скелях. Слово «сосна» (в латинській мові - «пінус») бере початок від кельтського слова «скала». Витримує температуру повітря до -60°. Не випадково, що у фінів сосна - символ життя. Хвоя сосни містить багато вітамінів, особливо вітаміну С. Цікаво, що кількість його збільшується з пониженням температури повітря. Настій з хвої сосни - чудова допомога від цинги. Сосна здавна використовується в медицині при запаленні бронхів, виготовляють хвойні екстракти для ванн, лікувальні зубні пасти, мило тощо.

Деревину сосни вважають дуже цінною. Мала, легка, малосучковата, добре розколюється,, смолиста, має приємний запах, легко обробляється, стійка проти гниття - ось скільки важливих якостей. З смоли виготовляють лаки, фарби, каніфоль. Застигла смола перетворюється на янтар. Не тільки нинішні сосни, а сосни давно минулих віків, продовжують добром служити людям.

Конвалія травнева. Трав'яниста багаторічна рослина з довгим розгалуженим кореневищем. Квітконосне стебло голе, прямостояче, квітки зібрані в однобічну 6-Ю квіткову китицю. Використовується як лікарська рослина при захворюваннях серця, хворобах очей, від головного болю, паралічу, при безсонні.

Після цвітіння з неї виростає куляста червона ягідка. Про ці ягідки одне німецьке повір'я каже, що то не ягоди, а палкі пекучі сльози, котрими нібито, конвалія оплакує закінчення весни, до якої відчула велику любов. Та й сама весна була не байдужа до маленької, вишукано одягненої квітки, схованою під парасолькою зеленого листя. Конвалія всією душею прикипіла до своєї непостійної подруги Весни. Але легковажність подруги перетворилась для неї на горе. Квіточки серед літньої спеки осипалися, а на їхньому місці, із самого серця конвалії вилилися  вогненно-червоні  крапельки сліз ягідки. Вживати плоди конвалії неможливо, бо вони дуже отруйні.

 

Бесіда з учнями.

Роль  живих організмів на Землі величезна і переоцінити її неможливо Освоєння природних ресурсів почалося з освоєння біологічних ресурсів.

Як ви думаєте, що ми будемо називати біологічними ресурсами?

(Частина живої природи використана людьми?)

Всі біологічні ресурси поділяють на рослинні ресурси і ресурси тваринного світу.

Рослинні ресурси:

         -їжа (ягоди, горіхи, гриби, фрукти)

         -корма (луги і пасовища- кормова база для худоби)

         -ліки (лікарські рослини)

         -сировина (виробна і будівельна деревина, хімічна сировина)

           Тваринний світ:

         -хутро (куниця, видра, бобер)

         -м'ясо (зайці, кабани, тетерева, перепелиці, куріпки)

         -рибний промисел (щука, судак, короп, окунь)

Жива природа найбільш помітно і сильно страждає від господарської діяльності людини. Для  захисту природи створюються охоронні території (акваторії), виключені з будь-якої господарської діяльності - заповідники, а зникаючі види рослин і тварин заносять у Червону книгу.

 

 ІІІ.Підведення підсумків уроку

Учитель проводить узагальнюючу підсумкову бесіду з учнями, перевіряючи наскільки засвоєний матеріал, відзначає активність кожної дитини.

Дайте  відповідь на питання:

 -  Чи різноманітна жива природа?

 -  Назвіть характерні рослини і тварини різних природних зон України та Харківської області

 -  Яке значення має жива природа для людини?

ІV.Домашнє завдання.

Випишить приклади рослинного і тваринного світу Харківської області. Знайдіть приклади  рослин і тварин, які занесені в Червону книгу.